Tytuł projektu
Uniwersytet przyszłości – Innowacyjny model dualnego kształcenia na studiach ekonomicznych wspomagany infrastrukturą badawczą.
Kierownik projektu
Prof. UEK dr hab. Joanna Kudełko
Finansowanie
Projekt przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 24 stycznia 2019 r. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu pod nazwą „DIALOG” (UMOWA Nr 0054/DLG/2019/10).
Termin realizacji
1.01.2020 – 31.12.2021
Kwota dofinansowania
405 700 zł
Cel ogólny
Głównym celem projektu jest opracowanie koncepcji tworzenia studiów dualnych na studiach ekonomicznych. Przeprowadzenie badań naukowych nad właściwą metodyką umożliwi opracowanie innowacyjnego modelu kształcenia w ramach studiów dualnych, odpowiadającego na zapotrzebowanie rynku pracy odnośnie pożądanych kompetencji pracowników.
Innowacyjny model kształcenia wpisuje się w założenia realizowanej reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Możliwość tworzenia studiów dualnych, które są studiami prowadzonymi z udziałem pracodawcy, dopuszcza art. 62 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Cele szczegółowe
- Identyfikacja uwarunkowań rozwoju społeczno-gospodarczego województwa małopolskiego oraz przemian na rynku pracy
- Zainicjowanie dialogu, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz poprawa efektywności współpracy uczelni z jej otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie prowadzenia studiów dualnych
- Identyfikacja potrzeb rynku pracy i stworzenie możliwości ich zaspakajania w obszarze kształcenia potencjalnych pracowników o pożądanych kompetencjach
- Identyfikacja luki kompetencyjnej studentów oraz zestawienie jej z oczekiwaniami i wymaganiami rynku pracy
- Opracowanie wzorcowej metodyki tworzenia studiów dualnych na kierunkach studiów ekonomicznych
- Upowszechnienie wyników badań w środowisku krajowym i międzynarodowym w celu umożliwienia ich wykorzystania przez inne uczelnie wyższe oraz kształtowanie pozytywnego odbioru społecznego polskiej nauki w otoczeniu społeczno-gospodarczym
Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym
W toku realizacji projektu nawiązany został kontakt z przedsiębiorstwami wiodących branż województwa małopolskiego oraz zlokalizowanymi na jego terenie instytucjami (ponad 300 podmiotów). W ramach nawiązanej współpracy, wraz z partnerami dokonano wskazania pożądanych kompetencji absolwentów studiów ekonomicznych oraz oceny rzeczywistych kompetencji pracowników. Pozyskano także deklaracje przedsiębiorców odnośnie ich chęci i możliwości współpracy z UEK w zakresie tworzenia programów i realizacji studiów (w tym organizacji praktyk dla studentów, warsztatów praktycznych, pomocy w realizacji prac dyplomowych, współprowadzenia zajęć dydaktycznych).