Kierownik projektu: dr hab. Agnieszka Lipieta, prof. UEK
Katedra Matematyki
Konkurs: OPUS 14, panel: HS4
Według J. Schumpetera innowacje i procesy innowacyjne są siłą sprawczą dla rozwoju gospodarki. Aby rozszerzyć i jednocześnie udowodnić powyższe stwierdzenie Schumpetera, niniejszy projekt ma na celu analizę własności procesów innowacyjnych modelowanych w aparacie pojęciowym Arrowa i Debreu. Głównym celem tego projektu jest analiza teoretyczna, ale przeprowadzona i zaprezentowana będzie również empiryczna weryfikacja jej najważniejszych wyników.
Badania nad naturą procesów innowacyjnych będą prowadzone w następujących obszarach: analiza roli konkurencji innowacyjnej w rozwoju gospodarki, badanie wpływu rynków finansowych na procesy innowacyjne na rynkach dóbr realnych i finansowych, analiza mechanizmów ekonomicznych pojawiających się w trakcie procesów innowacyjnych, a także statystyczna analiza pewnych procesów innowacyjnych w Polsce na gruncie teorii Schumpetera.
Konkurencja jest ważnym elementem mechanizmu koordynującego, niezbędnego do osiągnięcia sukcesu przy wprowadzaniu zmian ekonomicznych. Zależność pomiędzy konkurencją a innowacjami stanowi ważny temat badań od wielu lat. Jednym z głównym celów projektu jest udowodnienie, że konkurencja innowacyjne między producentami jest warunkiem koniecznym do wystąpienie ewolucji innowacyjnej gospodarki.
Rynki finansowe są integralną częścią gospodarki rynkowej. Są ważnym czynnikiem w efektywnym finansowaniu działalności produkcyjnej. Współzależność kosztów i korzyści implikuje, że każdemu planowi produkcji musi towarzyszyć właściwa metoda finansowania, która z kolei zależy od struktury własności firmy. W projekcie, przeanalizujemy wpływ możliwości stwarzanych przez rynki finansowe na wybór i realizację innowacyjnych planów inwestycyjnych przez firmy.
W niniejszym projekcie będą również analizowane niektóre mechanizmy ekonomiczne pojawiające się w ramach procesów innowacyjnych. Pobudki działań i współpraca agentów ekonomicznych, w sytuacji częściowego lub pełnego dostępu do informacji, możliwości poprawy sytuacji ekonomicznej niektórych podmiotów opisane formalnie, będą podstawą do analizy struktur danych mechanizmów. Poza tym, badane będą również związki pomiędzy różnymi stanami równowagi w omawianym modelu.
Celem statycznego obszaru badań jest empiryczna weryfikacja niektórych rezultatów otrzymanych w trakcie realizacji projektu badawczego dotyczącego modelowanie teorii Schumpetera, zainicjowanego przez A. Malawskiego w latach 90-tych ubiegłego wieku. Podobnie, przeprowadzona będzie statystyczna analiza konkurencji innowacyjnej, a jej wyniki będą skonfrontowane z wynikami analizy teoretycznej jej dotyczącej.
W projekcie, do analizy obiektów i procesów ekonomicznych wykorzystane będą m.in. metoda aksjomatyczna w ekonomii, metody analizy matematycznej i funkcjonalnej, równania różnicowe a także nowoczesne metody wielowymiarowej analizy danych. W rezultacie otrzymamy jednolity opis pewnych procesów innowacyjnych oraz porównanie wyników analizy teoretycznej z wynikami analizy statystycznej procesów innowacyjnych w Polsce.
Proponowana analiza ma charakter interdyscyplinarny łącząc obszary teorii ewolucji Schumpetera, teorii rynków finansowych, teorii projektowania mechanizmów ekonomicznych oraz teorii równowagi ogólnej ze statystycznymi metodami analizy danych.